Polynova fyller 50 år! Fem decennier av utveckling, innovation och plastlösningar i världsklass
17 nov 2025
Historien om Polynova — från 1975 till idag
Det började 1975 med en stark entreprenörsanda och tron på att plastprodukter skulle få en större roll i samhället. Med små resurser men stora ambitioner föddes Polynova — ett företag som tidigt specialiserade sig på plastprodukter och förpackningslösningar med fokus på kvalitet och långsiktighet.
Det första kontoret låg på Lilla Essingen i Stockholm, i en liten lokal där hela verksamheten drevs manuellt. Efter några år flyttade bolaget till Hägersten och gick in i en expansionsfas med större lokaler, fler kollegor och en allt bredare produktportfölj.
Internationella affärer — innan export var enkelt
Redan tidigt blickade bolaget utåt. Nya samarbeten etablerades i Europa och senare i Asien, och under 80-talet anlände de första containerleveranserna till Sverige — en central milstolpe i företagets utveckling. Sortimentet växte snabbt, inte minst inom plastpåsar för olika ändamål.
Arbetsprocesserna på den tiden var långt ifrån digitala. Kommunikation skedde först via telex och senare via fax. Den första datorn införskaffades först i mitten av 80-talet och användes uteslutande till fakturering och bokföring. Faxen regerade under 90-talet tills e-post och scanning tog över i början av 2000-talet. Det bjöd på både utveckling och missöden — som när ett tryckoriginal skickades med texten “do not print on this side” och den råkade tryckas exakt så.
2000-talet — innovation och expansion
I början av 2000-talet tog bolaget kliv mot större sortimentsdjup, tydligare kvalitetsstyrning och fler specialiserade produktområden.
Det var också under denna period som Sopi utvecklades — en kompakt och användarvänlig avfallspåse designad för små ytor där vanliga sopsäckar inte fungerar lika bra, som till exempel i fordon, kontor eller offentliga miljöer. Produkten fick snabbt uppmärksamhet på marknaden och patentet säkrades för att skydda innovationen.
Expansion till USA — fokus på spritspåsar
2006 tog företaget ett av sina största strategiska steg genom att etablera verksamhet i USA. Den amerikanska marknaden var komplex att navigera, med utmaningar kring betalningar, kommunikation och regelverk, därav grundades den amerikanska filialen Polynova Nissen Inc
Sopi var planerad för lansering även i USA, men försäkringskraven för konsumentprodukter visade sig bli mycket höga, vilket gjorde lanseringen ekonomiskt riskfylld. Som en snabb anpassning satsade företaget i stället på spritspåsar för den amerikanska marknaden — en produkt som blev framgångsrik och etablerade bolaget på plats.
Idag — samma drivkraft som 1975
Under dessa fem decennier har mycket förändrats:
-
Sortiment och användningsområden har vuxit kraftigt
-
Lagstiftning och hållbarhetskrav har blivit mer komplexa
-
Digitalisering och global handel har omformat hela branschen
Men en sak har förblivit oförändrad:
ambitionen att skapa plastlösningar som verkligen gör nytta — funktionella, smarta, säkra och långsiktiga.
Från ett litet kontor på Lilla Essingen i Stockholm till en internationell aktör inom plast- och förpackningslösningar — Polynova har växt i 50 år, men företagets DNA består:
Att göra plast bättre — för användaren, för kunden och för framtiden.